Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejlevnější dotyková Nokia

16. 1. 2011

Nokia 5230

   Vezměte Nokii Tube, odstraňte pokročilejší funkce, přidejte barvy, nastavte výhodnější cenu... Nokia 5230 je nejlevnější mobil s navigací zdarma.

nokia-5230-1.jpg

 

Obliba dotykových telefonů už se rozšířila natolik, že je výrobci začínají nabízet i uživatelům, kteří nejsou ochotni investovat zbytečně vysoké částky peněz. Zatím se na tuto oblast zaměřovalo hlavně LG a Samsung, ovšem už i Nokia si všimla, že na dotykové módě by se dalo vydělat.

 

Klíčové vlastnosti:

 • smartphone s operačním systémem Symbian S60 páté edice
 • rezistivní dotykový displej s rozlišením 360 × 640 bodů
 • navigace zdarma
 • výměnný zadní kryt

Hlavní nedostatky:

 • chybí Wi-Fi
 • 2Mpx fotoaparátu chybí autofocus, nepodává dobré výsledky
 • místy nelogické ovládání v prostředí Symbianu S60 páté edice

 

Parametry produktu Nokia 5230:

Základní parametry
 • Rozměry: 111 x 51.7 x 15.5 mm
 • Hmotnost telefonu: 115 g
 • Display: 16 mil.barev
 • Rozlišení displeje: 360x640 bodů
 • SIM lock: ne
 Doplňující parametry
 • Pohotovostní doba až: 406 hod.
 • Doba hovoru až: 506 min.
 • Doba nabíjení: hod.
 • Typ akumulátoru: Li-Ion
 • Zvýšená odolnost: ne
 • SAR (na 10 g hmoty):  W/kg
 • Vestavěná anténa: ano
 • Konektor pro externí anténu: ne
 • Připojení přes kabel: ano
 • Uživatelská paměť: 70 MB internal memory
 • Paměťová karta: microSD (TransFlash)
 • Standardní operační systém: Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
 • Podpora českých znaků: ano
 • Uživatelská nabídka: ano
 • Hlasové ovládání: ano
  Digitální fotoaparát
 • Typ fotoaparátu: integrovaný
 • Max. rozlišení fotoaparátu: 2 MPx, 1600x1200
 • Optický hledáček: ne
 • Zoom: ano
 • Vestavěný blesk: ne
 • Videokonference: ne

 

S vymýšlením Nokie 5230 si výrobce mnoho práce nedal. Jednoduše okopíroval vzhled staršího modelu 5800 XpressMusic (Tube), který byl vůbec prvním dotykovým mobilem od Nokie se Symbianem. Tento mobil najdete stále v prodeji, ale stále stojí podstatně více než novinka.

Tube podruhé

Vzhledově dokáže telefony odlišit jen málokdo. Na novějším telefonu chybí nápis XpressMusic, nenajdete tu žádnou kameru pro videohovory a 5230 má barevný kryt. Variant je k dispozici hned několik, v balení ale najdete pouze jeden jediný. Nokia Tube nabízela také stylus, 5230 už se bez něj obejde, v balení však najdete „kytarové trsátko“, kterým můžete do displeje ťukat. Z toho vyplývá, že dotykový displej je vyroben rezistivní technologií.

Shodně s 5800 zůstalo zachováno umístění paměťové a SIM karty, které se vkládají do boku telefonu. Vkládání SIMky je pohodlné, její vyjímání už poněkud krokolomnější, je potřeba vyjmout baterii. Ta má kapacitu 1 320 mAh. I když má telefon microUSB konektor, dobíjení přes něj nefunguje. Nokia 5230 ještě používá starší typ nabíječek s úzkým 2mm konektorem. Na horní straně, kde najdete otvor pro nabíječku se nachází i 3,5mm jack na sluchátka.

Telefon se ovládá hlavně přes displej, který kupodivu dosahuje stejných parametrů jako předchůdce. Tedy velikost úhlopříčky 3,2" a rozlišení 360 × 640 bodů. Nokia se rozhodla pro odporovou technologii, na ovládání se dá poznat, že od doby Tube urazila kus cesty, 5230 se mi ovládala podstatně lépe. Dotykový displej doplňuje trojice tlačítek pod displejem. Slouží klasicky pro přístup do hlavní nabídky a k příjmu či ukončení hovoru. Tuto trojici ještě doplňuje posuvné tlačítko na pravém boku, které slouží jako zámek. Hlavní klávesa dokáže svým blikáním upozorňovat na zmeškané události a hovory. Telefonu dokonce nastavíte, jak dlouho toto upozorňování má fungovat.

Dotykový Symbian s mouchami

U Nokie zatím stále zůstává zachováno pravidlo, že každý mobil s dotykovým displejem má automaticky operační systém Symbian. Jedná se o verzi Symbian 9.4 S60 5th Edition. Celý systém pohání procesor ARM s taktem 434 MHz. Nokia 5230 nabízí uživatelský prostor pro soubory pouhých 70 MB, investice do paměťové karty microSDHC tedy bude nejspíše nezbytností.

Pohotovostní displej telefonu dokáže zobrazovat údaje z kalendáře, aktuálně přehrávanou hudbu a rádio. Pokud tyto údaje nepotřebujete, můžete si zapnout panel s oblíbenými kontakty. V žádném případě nechybí klávesové zkratky, ty se ale na displej vejdou pouze čtyři a není možné přidat si další jako například na N97 Mini.

Na pohyb v nabídkách telefonů se Symbianem si musíte chvíli zvykat. Platí pravidlo, že na položky hlavní nabídky stačí ťuknout pouze jednou, v podnabídkách musíte na řádek (s výjimkou toho úplně horního) klepat vždy dvakrát. Tato nesourodost v ovládání byla dotekovému Symbianu už nesčetněkrát vyčítána, do příchodu verze Symbian^3 ale změnu očekávat nemůžeme.

Základní nabídka funkcí je podobná jako na jiných Symbianech. Každý kontakt může mít 34 základních položek, popisky se přitom dají dále upravovat. Celkové množství kontaktů není nijak omezené. Po uložení kontaktu k němu jde přiřadit speciální vyzvánění. Veškerá nastavení zvuků se jinak provádí přes profily, kterých je v telefonu celkově šest. 

K vytočení kontaktů se kromě adresáře dostanete také z hlavní obrazovky. Tam buď máte nastavené zkratky, nebo se rychle dostanete k číselníku. Při hovoru se nad displejem skrytý senzor přiblížení stará o to, abyste snad tváří omylem nezmáčkli některé ze softwarových tlačítek. Informace o všech hovorech najdete v Protokolu, který kromě klasické dělení (přijaté, volané, zmeškané) nabízí i informace o délce všech typů hovorů.

Kalendář už bych vzhledem k dotykovému ovládání uvítal větší. Do jednotlivých kolonek se při měsíčním náhledu trefuje trochu obtížněji. Zůstává ale zase dost místa, aby se ve spodní části displeje události vypisovali. K událostem můžete přidávat také popisky z poznámek. K buzení se nejsnadněji dostanete přes pohotovostní displej a ťuknutí na hodiny. Budíků se dá nastavit spousta a všechny umí opakování i buzení při vypnutém telefonu. Mnoho dalších organizačních funkcí telefon kupodivu nemá. Kalkulačka a převodník jsou obvyklou výbavou, poznámky už jsem zmiňoval.

U zpráv vás asi nejvíce bude zajímat samotný způsob psaní. Nečekejte ale nic neobvyklého, na displeji se objeví obdoba klasické mobilní klávesnice a ťukáte do softwarových tlačítek. Při psaní pomáhá slovník T9, pokud k textu připojíte nějakou přílohu, změní se zpráva na multimediální. Kromě obvyklých příloh umí Nokia přidávat ke zprávě i šablonu, vizitku či soubor.

Telefon si pochopitelně poradí i s e-mailovou komunikací. Dnes už stačí pouze zadat e-mailový účet a heslo, o zbytek se telefon postará sám. Na vás pak zbývá nastavit, jak velké e-maily se mohou načítat a na pohotovostním displeji se dá zapnout kontrola došlých zpráv.

Nejlevnější navigace

Nokia 5230 je nejlevnějším dotykovým telefonem tohoto výrobce, dá se tedy čekat, že se na některých funkcích šetřilo. Při používání jsem asi nejvíce postrádal Wi-Fi, rychlá data ale jinak telefon umí. Pod položkou internet se v nabídce skrývá nejen prohlížeč, ale také rychlejší přístup na sítě YouTube, Facebook či MySpace.

Telefon nepostrádá GPS a díky nedávnému kroku výrobce, který uvolnil zdarma používání hlasové navigace Ovi Maps, se Nokia 5230 stala nejlevnějším mobilem s plnohodnotnou navigací a jedním z nejlevnějších navigačních přístrojů na trhu vůbec. V telefonu najdeme opět klasický hudební přehrávač s knihovnou a FM rádio. Pro přehrávání videa slouží nativní Real Player, na podporu formátů DivX a Xvid byste čekali marně.

Hodně se bohužel šetřilo u fotoaparátu. Zatímco ani fotografie z třímegapixelu Nokie 5800 nebyly žádný zázrak, rozlišení 2 Mpx bez autofocusu je na dnešní dobu hodně špatné. Kvalitní fotky opravdu neočekávejte, i když máte k dispozici spoustu dalších nastavení.

 

Z funkcí, kterou jsou sice v Symbianu 5th obvyklé, ale možná vás překvapí u levného telefonu, se určitě hodí zmínit kontrolu aktuálního firmwaru a ani tentokrát se nezapomnělo na přístup do Ovi Store, kde si pod svým účtem můžete pořizovat do mobilu nové aplikace.

Hlavní výhodou telefonu je rozhodně relativně nízká cena a otevřený operační systém, na který už dnes seženete spoustu aplikací. O necelých tisíc korun dražší Nokia 5530 XpressMusic nabízí Wi-Fi a lepší fotoaparát. Konkurenční Samsung Star se zase lépe ovládá a je levnější, nenabídne ale tak dobré funkce a hlavně navigaci v ceně.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vulkan mirror

(VULVep, 26. 3. 2023 12:02)

Licensed slot machines for Vulkan https://avtomati-vulkan-pk.ru sleep off every day
multi-thousandth winnings. https://avtomati-vulkan-np.ru On average, for day 30-45 times exactly those that are more than 10,000 rubles. Rating
<strong>Vulkan</strong> growing every day, more 1070 https://avtomati-vulkan-5g.ru person play at the same time every day,
and on Saturday or Sunday this figure is off the scale. https://avtomati-vulkan-fc.ru

L¦O¦L¦I¦T¦A¦C¦P

(RamondEcova, 25. 3. 2023 15:34)

L¦O¦L¦I¦T¦A¦C¦P


xref.ws/QXpRpB

bre.is/gfox9Qaa


L¦O¦L¦I¦T¦A¦C¦P

долговременное хранение информации в компьютере

(TerryPek, 25. 3. 2023 11:22)

замена экрана ноутбука поменять экран на ноутбуке цена https://sismusp.ru ремонт ноутбуков лэптоп сапною сколько стоит замена клавиатуры

Таблетки для потенции по конкурентным ценам в Украине

(viagra911.com.ua, 25. 3. 2023 9:08)

Представляем вашему вниманию широкий ассортимент лучших средств для улучшения сексуальной жизни, включая таблетки для повышения мужской потенции, эффективные женские возбудители, препараты, способствующие продлению удовольствия от секса, а также высококачественные лубриканты и смазки. Все эти продукты доступны по самым конкурентным и привлекательным ценам на рынке, что делает наше предложение особенно выгодным для жителей Киева и всей Украины.

Наша компания гарантирует высокое качество и превосходные результаты от использования всех представленных товаров. Мы тщательно отбираем только лучшие и проверенные бренды, чтобы обеспечить вашу уверенность и удовлетворение от приобретенных средств для улучшения интимной жизни.

Загляните на наш сайт https://viagra911.com.ua/ и убедитесь в преимуществах нашего ассортимента, которые способны принести вам и вашим близким яркие и незабываемые эмоции, укрепить ваши отношения и повысить качество вашей сексуальной жизни. Не упустите возможность сделать свой интимный опыт еще более насыщенным и радостным!

ссылка на солярис тор

(Manuelcreek, 25. 3. 2023 2:41)

ссылка на солярис торSource:

- https://kramp.boutique/soljaris-onion.html

Thanks, I've been looking for this for a long time

(QaznardagIts, 24. 3. 2023 14:52)

Thanks, +

娛樂城

(Eugenevob, 24. 3. 2023 13:45)


娛樂城

Ремонт квартир под ключ Киев

(evrorem.kiev.ua, 23. 3. 2023 11:59)

Ремонт квартир в Киеве – это не просто обновление интерьера, а возможность преобразить ваше жилье и создать уютное пространство для комфортной жизни. Будь то небольшая студия или просторная трехкомнатная квартира, каждый ремонт требует индивидуального подхода и качественных материалов.

Наша компания ЕвроРем предлагает свои услуги по ремонту квартир в Киеве, гарантируя высокое качество работы и соблюдение сроков выполнения заказа. Профессионалы нашей компании, ЕвроРем, помогут вам в выборе дизайна, материалов и оборудования, а также проконсультируют по всем вопросам, связанным с ремонтом.

Не стоит доверять свою квартиру случайным мастерам, обратитесь к проверенным специалистам компании ЕвроРем. Заходите на сайт по ссылке https://evrorem.kiev.ua/ и оставьте заявку для обсуждения деталей вашего проекта. Сделайте шаг к созданию своего идеального дома с помощью ЕвроРем!

娛樂城

(Eugenevob, 23. 3. 2023 8:55)


娛樂城

best cardholder video her

(Walterber, 23. 3. 2023 2:10)

best cardholder video here https://www.youtube.com/watch?v=_6SbaPRllxM

thank you very much

(KazkzrdUndut, 22. 3. 2023 21:49)

Cool + for the post

best cardholder video her

(Walterber, 22. 3. 2023 20:06)

best cardholder video here https://www.youtube.com/watch?v=wNXH0FoPGqg

interesting for a very long time

(Kzqazrdvus, 22. 3. 2023 19:12)

Thanks, +

best cardholder video her

(Walterber, 22. 3. 2023 14:37)

best cardholder video here https://www.youtube.com/watch?v=_6SbaPRllxM

interesting for a very long time

(KazkzrdUndut, 22. 3. 2023 11:45)

interesting for a very long time

best cardholder video her

(Walterber, 22. 3. 2023 4:06)

best cardholder video here https://www.youtube.com/watch?v=_6SbaPRllxM

very good

(TobiasBurgy, 22. 3. 2023 3:26)

very good

best cardholder video her

(Walterber, 22. 3. 2023 0:43)

best cardholder video here https://www.youtube.com/watch?v=wNXH0FoPGqg

Young Russian Models, Girls Russian Sexy, Young Nude Models 18+

(PavelWog, 22. 3. 2023 0:14)

https://www.youtube.com/@FobosPlanet
Hot Young Girl, Naked Sexy Girls 16+
https://www.youtube.com/watch?v=MkL3TjwGnZg&list=PLpJBTXjS2E9PxYdf5aApxt0AycTOpmEG9

Happy Adorable ASIAN Brunette Girl posing outdoor

interesting for a very long time

(Qazzycix, 21. 3. 2023 17:01)

not working


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75

následující »